BORD, Louis XV-stil, omkring 1900-talets mitt.

Etikettmärkt för Nordisk konst och möbeletablissement, Rasmus Nielsen, Amagertorv 11, Köpenhamn. Fanerat med valnöt samt med inläggningar av ljusare träslag. Fyra uppfällbara klaffar. Beslag av brons. Total längd 97, bredd 97, höjd 73 cm.

Smärre slitage. Smärre fläckar. Repor. Märken.

Utropspris
2 000 SEK