Mahogny. Rund form. Kannelerade och nedåt avsmalnande ben, kopplade med underliggande hyllplan. Skiva med målad dekor i form av landskap. Signerad och daterad "John Sjöstrand 1930". Diameter 58, höjd 64
Bruksslitage med bland annat något lös sarg kring bordsskiva. Märken och repor i stomme.