TERRIN med LOCK, porslin. Kina, Qingdynastin, daterad Bingxu 1886, signerad Dong Chushi, av Xu Qiming.

Dekor i famille rosefärger, med motiv fåglar i blommande trädgård, kalligrafi samt fyra röda sigill. Diameter 25,2 cm.

Slitage. Knopp med glasyrnagg. Mistor.

Utropspris
5 000 SEK