Dekor i underglasyrblått, famille rosefärger och förgyllning. Växt- och landskapsmotiv.
Tedosa utan lock, höjd 12 cm.
Skål i famille rosefärger, diameter 12 cm.
5 st. koppar, höjd 4- 6,5 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage. Mynningsnagg. Smärre sprickor och färgbortfall.
Möjligen senare dekor på tedosan.