BYRÅ med UPPSATS, Stockholmsarbete, senbarock, 1730-50-tal.

Fanerad i valnöt. Uppsats med tre lådor(två med snäpplås). Utdragbar skrivskiva Samt tre lådor i fronten. Buktad front samt fyra korta svängda ben. Längd 108 cm. Djup ca 65 cm. Höjd 98 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Delvis maskstungen. Delvis renoverad. Kompletterad. Senare låshus samt två låshus saknas i två av de större lådorna.

Utropspris
8 000 SEK