BORD, 1+1, "Micado", Myrström & Engstrand, Tingströms, 1900-talets andra hälft.

Teakfaner. Rektangulär bordskiva med rundade kanter. Kantdekor med intarsia. Nedåt avsmalnande ben på rundade fötter. Bredd 45/66, längd 65/102, höjd 50/51 cm Brännmärkta.

Smärre slitage med märken och repor.

Utropspris
2 500 SEK