Adlig krona samt monogrammet L C (Celsing?). Handmålad med detaljer i guld. Tallrik, diameter ca 21,5 cm. Skål på fot, höjd 9,5 cm, diameter ca 22,5 cm.
En lagad tallrik medföljer.
Åldersrelaterat slitage.
Sannolikt adliga familjen Celsing 1800-talets mitt. Därefter arv i familjen.