JOSEF FRANK, karmstol, modell 652, Firma Svenskt Tenn, formgiven år 1936.
Stomme i körsbär. Fast stoppad sits. Klädd med textil "Drinks" av Josef Frank. Sitthöjd 42 cm
Slitage. Lagningar. Skador. Senare klädsel. Fläckar.