AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan, ca 304,5 x 199,5 cm, baksidan med broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG,

Sannolikt komponerad på 1950-talets slut. Polykromt rutmönster med geometriska figurer. Bred ljusmelerad huvudbård.

Konditionsrapport

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. Bandkantade kortsidor.

Placering
Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - Z1
Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anette Granlund

    Anette Granlund
    Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

    anette.granlund@bukowskis.com

    Auktionen avslutas:
    CET

    6 dagar

    Utropspris: 12 000 SEK

    9 600
    933 EUR
    1 057 USD

    Ändra ditt maxbud
    Lägg ditt maxbud
    Ditt bud måste minst vara 9 800 SEK

    OKAvbryt

    Budhistorik (3 bud)
    114 dec 04:209600SEK
    Acceptpris på 9 600 SEK uppnåddes
    114 dec 04:209000SEK
    114 dec 04:208000SEK