1100838
Agda Österberg
(1891-1987)

AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan, ca 304,5 x 199,5 cm, baksidan med broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG,

Sannolikt komponerad på 1950-talets slut. Polykromt rutmönster med geometriska figurer. Bred ljusmelerad huvudbård.

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. Bandkantade kortsidor.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
12 000 SEK