JUDITH JOHANSSON, matta, rölakan, signerad JJ (Judith Johansson, ca 271 x 380 cm.
"Brittsommar". Formgiven omkring 1950. Grönmelerad botten med polykromt, geometriskt mönster.
Slitage. Omfattande lagning. Skadade fransar. Smutsig. Blekt. Avnött.