BORD, Indien, enligt uppgift Kerala-provinsen, troligen 1900-talets första hälft.

Bemålat trä med dekor av stiliserade blommor och blad i gult och grönt mot röd fond. Längd 193 cm, bredd 82 cm, höjd 55 cm.

Slitage. Sprickor och synliga fogar. Färgbortfall. Lagning.

Utropspris
1 000 SEK