KAIJA AARIKKA, LJUSMOBIL, Aarikka med stearinljus av Timo Sarpaneva. 1960-/1970-tal.
Mässingsstomme, 8 st röda plastbollar och 6 st blå. För 8 ljus, ursprungliga runda stearinljus medföljer. Totalhöjd 120 cm, diameter ca 45 cm.
Slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10