LJUSKRONA samt LAMPETTER, ett par, Dresden, porslin, omkring 1900-talets mitt.

Balusterformad mittstam med sex elektrifierade ljusarmar. Polykrom och förgylld dekor i form av pousserade blommor och blad. Hängande buketter under vardera arm samt mittstam. Två lampetter med en ljuskälla vardera. Kronans diameter 69 cm, höjd ca 70 cm. Lampetters höjd ca 30 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Nagg och skador.

Utropspris
6 000 SEK