GERT NYSTRÖM, taklampa, 'Festival', Fagerhults belysning, 1900-talets mitt.

Stomme av vitmetall med formpressade cylindrar av klarglas. Tre ljuspunkter. Diameter ca 45 cm.

Ej funktionstestad. Slitage.

Utropspris
5 000 SEK