Oval form på fot. Dekor av vinranka. Insatser av blått glas. 12,5 x 6,5 cm. Vikt utan glas 155 gram.
Slitage. En med mindre lagning på fot. Nedslipade nagg på glas.
Tidigare i Ebba Cronhielm af Hakunges ägo, född 1885.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10