MATSERVIS, 98 delar, flintgods, "Hagtorn", Gustavsberg. Tillverkad åren 1899-1941.
10 tallrikar 26 cm diameter
26 tallrikar 24 cm diameter
35 djupa tallrikar 23,5 cm diameter
14 assietter 19 cm diameter
3 stekfat längd 37 cm
2 stekfat längd 32 cm
2 stekfat längd 27 cm
3 karotter längd 23-32 cm
1 stekfat längd 30 cm
1 skål längd 23 cm
1 såsbåt längd 26 cm
Medföljer ett fat till terrin
Nagg. Slitage.
Gustavsbergs keramiska fabrik anlades 1825 på Värmdö. Fabriken tillverkade till en början främst serviser i flintgods med koppartryckt dekor av engelsk typ. Landskap och slottsmotiv var vanliga. Vid mitten av 1800-talet expanderade fabriken och man började tillverka benporslin och ironstone china. Förutom serviser tillverkar Gustavsberg prydnadskeramik så som parian, majolikaimitationer, jaspergods och stengods. Från 1890-talet började Gustavsberg tillämpa studioarbeten med konstnärliga medarbetare likt Rörstrand. Wilhelm Kåge, Stig Lindberg, Lisa Larson har alla varit knutna till fabriken. Designer vi minns från Gustavsberg är ”Blå blom”, ”Pyro”, ”Argenta”, ”Berså” med flera.