STOL, jugendbarock, tidigt 1900-tal.

Ek. Lös läderklädd sits. Skuren och målad dekor av tandsnitt och stiliserade växter, ryggbricka med kakadua. Sitthöjd 47 cm, rygghöjd 105 cm.

Slitage. Lagningar. Förstärkningar. Senare klädsel. Fläckar.

Proveniens

Alborg slott.

Utropspris
2 000 SEK