KAFFESERVIS, 27 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl.
Bestående av
12 kaffekoppar med fat
11 assietter, diameter 18 cm
1 kakfat
1 sockerskål med lock
2 askfat
Smärre slitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer