Ådringsmålat trä. Svarvade ben. Lös vändbar skiva med schackbräde samt underliggande backgammonspel. Längd 89 cm, bredd 48 cm, höjd 76 cm.
Bruksslitage. Färgbortfall. Fläckar. Repor. Märken. Sprickor.