Blå dekor mot vit fond. Sju koppar Ø 7,5 med fat Ø 13, två fat Ø 13, ett mindre fat Ø 14, tio mellanstora fat Ø 17,5, en skål Ø 18.
Lättare åldersrelaterat slitage. Mindre repor och något blekta färger. Delvis andrasortering (fyra mellanstora fat, ett mindre fat, fyra koppar).