LORENS PASCH D Ä, olja på duk, signerad Lorentz Pasch pinxit a tergo.
"Anders Rautell". Signerad Lorentz Pasch pinxit a tergo. Utförd 1749. Duk 128 x 100 cm. Förgylld gustaviansk ram.
Krackelyr.
Anders Rautell var bl a översättare av ryska då han under rysk fångenskap lärt sig språket. Han var även chef för Norra Dyknings- och bärgningssällskapet. Han översatte bl a dykningsförordningen till ryska.