Flintgods. Oval form, genombruten med blomdekor, två hänklar. Signerad 'MB [över] Sten'. Längd ca 23 cm, bredd 15 cm, höjd ca 7,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre nagg. Sprickor. En hänkel lagad.