Bestående av:
Tre bojaner i underglasyrblått, sent 1800-tal, höjder 12,5-13 cm.
Två tallrikar, 1700-tal, med motiv av blommor och fåglar, diameter 23 cm.
Samt en skål, mingdynastin, diameter 8 cm.
Nagg, bränningssprickor.