LOCKURNA, FAT samt TALLRIK, porslin, Kina, förmodligen 1700- samt 1900-tal.
Urna med limegrön botten och polykrom dekor av fåglar bland växtlighet. Höjd ca 41 cm. Fat samt tallrik med underglasyrblå dekor samt clobbered polykroma blommor och drakar. Diameter 22,5 - 36 cm.
Ställvis färgbortfall. Lagningar. Nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.