Urna med limegrön botten och polykrom dekor av fåglar bland växtlighet. Höjd ca 41 cm. Fat samt tallrik med underglasyrblå dekor samt clobbered polykroma blommor och drakar. Diameter 22,5 - 36 cm.
Ställvis färgbortfall. Lagningar. Nagg.