SYLVIA LEUCHOVIUS, bordsur, stengods, samt JACKIE LYND, Ytterforder, ett par, Rörstrand, 1900-tal
Klocka, Glaserad bl.a. brunt, orange och blått, med motiv av fågel. Höjd 28 cm. Märkt i godset. Ytterfoder, Dekor av blommor i vitt mot blåtonad fond. Diameter ca 15 cm, höjd 12 cm
Klocka med lättare ytslitage. Ej funktionstestad. Nagg i bakkant. Ytterfoder med åldersrelaterat slitage. Nagg. Krackelyr. Smutsig.