MATGRUPP, 13 delar, Nordiska Kompaniet, tidigt 1900-tal.

Matbord, tio stolar samt två karmstolar. Ek och ekfaner med lister och ådring i svärtat trä. Ryggbricka med intarsiadekor av stiliserad blomma. Karmstolars armlän med volutavslut. Lösa läderklädda sitsar. Sitthöjd ca 47 cm. Ovalformad bordskiva med fem iläggskivor à 60 cm. Längd 168 cm, bredd 124 cm, höjd 78 cm. Brickmärkta.

Slitage, ställvis hård. Stötmärken. Fläckar. Missfärgad läderklädsel. Mindre skador.

Utropspris
8 000 SEK