KAFFESERVIS, 3 delar, silver, rokokostil, CGH, Stockholm, 1948.
Kaffekanna med handtag i svärtat trä, sockerskrin samt gräddkanna. Dekor av vridna knäckar och rocailler. Invändigt förgyllda. Kannans höjd 26 cm, skrinets och gräddkannans längd 12 - 15 cm. Total vikt 1310 g.
Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.