Dekor i underglasyrblått med varerande motiv, bl. a pagoder, drakar och fugurscener.
Bestående av:
4 st. skålfat, Ø 12,5- 16 cm,
6 st. fat, Ø 11-13,5 cm
7 st. koppar, höjd ca 4- 5,5 cm
7 st. koppar med grepe, höjd ca 6-8 cm.
Bruksslitage. Fotringsnagg och kantnagg. Några restaurerade/kompletterade.
Sprickor.