Dekor i underglasyrblått av pogoder samt olika trädgårdsmotiv.
Avlånga fat, längd 27- 42,5 cm.
Runt fat, diameter 31,5 cm.
Åldersrelaterat bruksslitage.
Sprickor och kantnagg. Ett fat restaurerat vid kanten.