Stomme i kromad och svartlackerad metall. Cylinderformad glasskärm med inneslutna luftbubblor. Sex ljusunkter vardera. Diameter 29 cm, höjd ca 40 cm.
Ej funktionstestade. Bruksslitage med obetydliga nagg. Flertalet kromade detaljer till lampsocklar fattas.