J.W PALMSTRUCH, "Svensk Botanik" vol I och II, Stockholm, 1802-1803

Samtida band. 143 handkolorerade kopparstick.

Hörnskador på pärmen på vol II. Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Exlibris Kungl. Örlogsmannasällskapet.

Utropspris
5 000 SEK