Fanerat med bl a björk. Intarsiadekor. Ett hyllplan. Uppfällbart lock med bakomliggande syinredning. Längd 64, bredd 48, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Lagningar. Delvis maskstungen. Låst lås, nyckel fungerar ej.