Märkt Manuf By Ancion Liege under Licensed by Deane, Adams & Deane London. Stommen stämplad Adams Patent 1851 samt på högersidan Adams's Patent No 2097. Nätskuren valnötskolv. Graverad stomme. Kaliber 11,5 mm. Längd 35 cm
Omblånerad. Trumspärr saknas. Smärre slitage.