SOFFA, rokokostil, 1900-tal.

SOFFA, rokokostil, 1900-tal.

Bemålad. Fast stoppad klädd rygg, lösa plymåer i sits. Linneklädsel. Skuren dekor av blomster och rocailler. Längd 190 cm, sitthöjd ca 40 cm, rygghöjd 82 cm.

Renoverad och kompletterad, bl.a senare klädsel och målning. Något slitage.

Utropspris
4 000 SEK