Josef Ekberg

(Sverige, 1877-1945)
Josef Ekberg
(Sverige, 1877-1945)

JOSEF EKBERG, ett par, lockurnor, stengods, "Sgraffito", Gustavsberg, signerade, 1905.

Dekor av stiliserade blommor i blått mot ljust blå fond. Diameter 15. Höjd 35 cm.

Lock med skador och lagningar. Krackelyr.

Utropspris
1 800 SEK