Organiskt formad med tre hänklar. Glaserad i lila och gula toner. Invändigt turkos. Märkt "SARREGUIMES 83 18". Diameter ca 29 cm, höjd 18 cm.
Bruksslitage. Krackelyr. Ställvisa smärre nagg.