YTTERFODER, majolika, Sarreguemines, Frankrike, omkring sekelskiftet 1900.

Organiskt formad med tre hänklar. Glaserad i lila och gula toner. Invändigt turkos. Märkt "SARREGUIMES 83 18". Diameter ca 29 cm, höjd 18 cm.

Bruksslitage. Krackelyr. Ställvisa smärre nagg.

Utropspris
2 000 SEK