Betsad furu. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. En låda. Tudelad, lös benställning. Kopplade ben. Bredd 86, djup 48, höjd 160 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Torrsprickor. Nyckel saknas.