Fanerat med bl a alm, intarsiadekor i form av figurscener. Dörrpar med bakomliggande barinredning och två lådor. Bredd 93. Djup 39. Höjd 119 cm. Nyckel finns.
Lås saknas. Slitage. Smärre fläckar. Repor. Märken.