KAFFEKANNA, silver, Köpenhamn 1954 och GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal. Vikt 590 g resp 125 g.

Päronformad kaffekanna med svängda ben, hänkel och pip. Dekor av svängda knäckar. Höjd 24 cm. Gräddkannan med otydliga stämplar, bukig med dekor av knäckar, svängd hänkel. Höjd 12 cm.

Bruksslitage. Kaffekannans lock saknar sprint i gängan. Gräddkannans fot med bucklor, sned, hänkeln med lagning.

Utropspris
2 500 SEK