SLAG- samt FLINTLÅSPISTOLER, 4 st, bl.a Victor Collette, 1800-talets första hälft / mitt.
Stål, mässing samt lövträ. Två dubbelpipipa. Två med infällbara avtryckare. En märkt "Field" och Aylesbury", delvis graverad dekor. Längd 15,5 - 21 cm.
Flertalet defekta. Skador. Senare skruv. Åldersrelaterat slitage. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.