SLAG- samt FLINTLÅSPISTOLER, 4 st, bl.a Victor Collette, 1800-talets första hälft / mitt.

Stål, mässing samt lövträ. Två dubbelpipipa. Två med infällbara avtryckare. En märkt "Field" och Aylesbury", delvis graverad dekor. Längd 15,5 - 21 cm.

Flertalet defekta. Skador. Senare skruv. Åldersrelaterat slitage. Fläckar.

Utropspris
2 000 SEK