Stockar av valnöt samt pipor av stål. Märkta "Martin Alberdt Eibar", "En eibar por jose beistbgui(?) ano 1857" samt en med otydliga stämplar. Längd 27 - 46 cm.
Defekta. Skador och sprickor. Åldersrelaterat slitage. Fläckar.