KHYBER/SALWAR YATAGAN, troligen, Indopersien/Afghanistan, 1900-tal.

Eneggad med förgylld dekor, skaft i horn och mässing. Bladets mått 56 cm, total längd 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvisa anlöpningar. Mindre skador.

Utropspris
2 000 SEK