KAFFEKANNA samt SOCKERRUSKA, silver, Carl. M. Cohr, Danmark samt tyska stämplar, kannan med årtal 1953.

Förgylld kaffekanna med bukig godronnerad form och knopp i form av blomma. Höjd 22 cm. Sockerruska med driven dekor av figurscener, rocialler samt akantusblad. Höjd ca 19 cm. Vikt 1006 g.

Slitage och märken. Sockerruska med lagad fot, något sned.

Utropspris
2 000 SEK