Fatet märkt "Antarctic 1898 Rörstrand". Burk med lock, England, 1800-tal. Diameter 16, respektive längd 14, bredd 12, höjd 11 cm.
Slitage. Burken med smärre krackelyrer och obetydliga nagg.
Fatets märkning syftar möjligen till båten Antarctic, byggd 1871 och rustad 1898 av AG Nathorst för polarexpeditioner.