SPEGEL MED KONSOLBORD, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Empire, 1800-talets början.

Spegeln signerad med etikett. Fanerade med mahogny. Skuren dekor samt dekor av pastellage, bronserad. Bordet med inläggningar av ljusare träslag. Tvådelat äldre glas. Spegeln 203 x 89, bordets bredd 97, djup 42, höjd 69,5 cm.

Smärre skador, slitage, dekorbortfall, torrsprickor. Bordet avkortat på höjden.

Spegeln är troligen utförd mellan 1814/15-1824 då Frisks verkstad låg vid Riddarhustorget.

Utropspris
8 000 SEK