Spegeln signerad med etikett. Fanerade med mahogny. Skuren dekor samt dekor av pastellage, bronserad. Bordet med inläggningar av ljusare träslag. Tvådelat äldre glas. Spegeln 203 x 89, bordets bredd 97, djup 42, höjd 69,5 cm.
Smärre skador, slitage, dekorbortfall, torrsprickor. Bordet avkortat på höjden.
Spegeln är troligen utförd mellan 1814/15-1824 då Frisks verkstad låg vid Riddarhustorget.