ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.
Grön glasmassa med dekor i rött och blått, ögon i murrine, benställning av koppar. Etikettmärkt "MADE IN ITALY MURANO". Höjd 32,5 cm.
Ena ögat med smärre tillverkningsdefekt. Obetydliga repor.