Mahognyfanerad, dekorerad med inlägg i olika träslag och lejonmaskaroner. Under glaslocket, klädsel i nattblå sammet. Nedåt avsmalnande ben med avslutande hjultrissor. Bredd 63 cm, djup 48 cm, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Torrsprickor. Repor. Märken. Senare klädsel. Enstaka fanerlagningar.