Rosarött. Spaljémönster med stiliserade blommor. En sida med blomranka. Kattunfoder med blommönster i rött, benvitt och brunt.
Avkortat på bredden, täcket saknar bl.a. en bård. Något slitage, fläckar, smärre skador.